باوجود اینکه تغییرات و تحولات زیادی در توسعه کُوچینگ اتفاق افتاده اما به طور قطع مهم ترین وجه آن، ورود آموزه های مربیگری ورزشی به حوزه ی توسعه فردی است.

 

آنتونی گرانت ( Anthony_Grant ) و جِین گرین ( Jane_Green ) خالق کتاب ( Coach Yourself: Make Real Changes in Your Life )  به زیبایی در این مورد اظهار نظر می کنند که:
انتظار نمی رود که هیچ ورزشکار جدی ای بدون مربی در رشته ی ورزشی منتخب خود بسیار پیشرفت کند و برای موفقیت، ورزشکاران به کسی نیاز دارند که بتواند آنها را به بهترین شکل ممکن هدایت کند

اما داشتن یک کُوچ در زندگی و در کنار خود به چه معنا است ؟

وقتی که کلمه کُوچ را می شنوید چه ذهنیتی پیدا می کنید؟

یک سالن ورزشی شلوغ از افراد عرق کرده که شخصی در بینشان مشغول سوت زدن و هیجان ایجاد کردن است را تصور می کنید؟

یا اینکه تصور شما از یک کُوچ فردی است که مهارت های ورزشی خاص و حرفه ای را به شما آموزش می دهد؟
اگر اینطور باشد، شاید برایتان عجیب باشد که بخواهید تصور کنید که یک کُوچ، بیشتر شبیه به یک شریک است تا یک متخصص که به جای مشاوره و پاسخ دادن و ارائه یِ راه حل ها به شما کمک می کند تا پاسخ دغدغه های ذهنیتان را در درون خودتان پیدا کنید.

بیاییم مجدداً یک نگاهی به این مربیان بیاندازیم که آیا واقعاً کارشان فقط این است که مهارت های خاص ورزشی و آموزش های تخصصی را در مُراجعین شان  نهادینه کنند ؟

همانطور که گرانت و گرین در کتابشان ( Coach Yourself: Make Real Changes in Your Life ) اشاره می کنند، این همه ماجرا نیست.

مربیان ورزشی چیزی بیش از کمک کردن به مُراجعین شان برای توسعه مهارت های فنی و تکنیکی شان انجام می دهند، آنها همچنین به مُراجعین شان کمک می کنندتا:

  • اهداف عملکردشان را تعیین و تنظیم کنند.
  • با فشار و استرس مقابله کنند.
  • نسبت به حفظ و توسعه چشم اندازشان اقدام کنند.
  • با باورهای منفی ای که ممکن است بر روی عملکردشان تأثیر بگذارند مقابله کنند.
  • انگیزه هایشان را حفظ کنند.
  • عملکردشان را تجزیه و تحلیل کنند.
  • متمرکز باقی بمانند.
  • و …

بنابراین، مربیان ورزشی به همان اندازه که آموزش دهنده های جسمی و تکنیکی ورزشکاران هستند، الهام بخش و آموزگار ذهنی آنها نیز هستند.

کُوچ ها شاید نتوانند برای ما ورزش کنند اما آنها می توانند به ما در تعیین اهداف کمک کنند ،اینکه عملکرد عینی خود را ارزیابی کنیم، نسبت به بهبود عملکرد خود اقدام کنیم و به ما انگیزه و توانایی ماندن در مسیر را می دهند.

استخدام یک کُوچ شخصی به ما کمک می کند تا به نتایج مورد نظرمان در حوزه های مختلف زندگی شخصی و کاری برسیم، به جهت اینکه این شخص به ما کمک می کند تا با حمایت های انگیزشی مورد نیازمان که از او دریافت می کنیم، دانش، مهارت و اعتماد به نفس مان را توسعه دهیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل منتشر نخواهد شد .فیلد های ستاره دار ضروری می باشد