برای اینکه به پاسخی منطقی، قابل اتکاء و لمس پذیر تر دسترسی پیدا کنیم بهتر است که به تحقیقات انجام شده نظری بیاندازیم.

تحقیقات انجام شده توسط فدراسیون بین المللی کُوچ ( ICF ) در سالهای ۱۹۹۸ و ۲۰۰۹ نشان می دهد که بنا به چند دلیل زیر مُراجعین، این برنامه و فرآیند را برای زندگی خود ارزشمند می دانند.

 • بهبود و ارتقاء اعتماد به نفس و عزت نفس
 • افزایش هماهنگی و تعادل در روابط ، ارتباطات بهتر و توسعه یِ مهارتهای بین فردی
 • افزایش کارایی و عملکرد در حرفه و کار و همچنین مدیریت هوشمندانه تر در کسب و کار
 • فرصتهای شغلی بهتر و بیشتر
 • بهبود مهارت تعیین و تنظیم هدف و نرخ بالای تکمیل پروژه
 • افزایش سازماندهی شخصی و مدیریت زمان بهتر
 • تعادل و هماهنگی بهتر بین کار و زندگی و وقت آزاد و سرگرم کننده یِ بیشتر
 • بهبود در تندرستی ، سلامتی و تناسب اندام و همچنین انرژی بیشتر و سطوح استرس کاهش یافته تر
 • موفقیت در متوقف کردن یک عادت بد
 • بهبود کیفیت زندگی
 • درآمد بیشتر

در این دو تحقیق، مُراجعین بر این عقیده اند که این برنامه و فرآیند در حکم یک سرمایه گذاری ارزشمند است.

در اولین تحقیق ( ICF 1998 ) ۹۸.۵ درصد از مراجعین اظهار داشته اند که  کُوچینگ شان ارزشمند و یا بسیار ارزشمند بوده است و در دومین تحقیق ( ICF 2009 ) ۹۹ درصد از مُراجعین آن را رضایتبخش و یا بسیار رضایتبخش توصیف کرده اند.

برپایه سومین تحقیق صورت گرفته ( ICF 2004 ) ارزشمند ترین جنبه های فرآیند  کُوچینگ از نگاه مُراجعین به شرح ذیل می باشد؛

 • تجربه یِ طوفان ( بارش ) فکری با کُوچ خود
 • داشتن یک دیدگاه مستقل
 • تشویق دریافتی از جانب کُوچ شان
 • مسئول و پاسخگو بودن
 • شنیده شدن

از کُوچینگ چه چیزی عایدتان می شود ؟

اگر که تصمیم گرفته اید تا از کمک یک  کُوچ در زندگی تان بهره مند شوید، حداقل دستاورد شما این است:

۱- اولویت ها و اهداف

کُوچ شما نسبت به تنظیم اولویت ها و هدفتان به شما کمک خواهد کرد و همچنین راهنمای شما در تشخیص و تعیین مهم ترین اولویت ها و قراردادن آنها در صدر اقدامات تان خواهد بود.

این اهداف می توانند هر چیزی در این دنیا باشند که با آنچه در ذهن دارید در حال مبارزه هستند و به عنوان عوامل بازدارنده یِ شما به حساب می آیند.

زمانی که فهرستی از اولویت ها و اهدافتان را سازماندهی کرده باشید، شما و  کُوچ تان شیوه هایی را طرح ریزی می کنید که بواسطه یِ آنها می توانید واقع بینانه و قابل دستیابی تر به اهدافتان برسید.
۲- مسئولیت پذیری و پاسخگویی

یک عامل بزرگ در موفقیت شما که  کُوچینگ می تواند کمک حال شما باشد پاسخگویی است.

متعهد بودن به فردی برای گزارش دادن به او تا حد زیادی احتمال پیگیری و رسیدن به اهداف شما را افزایش می دهد.

۳- انگیزه

با انگیزه بودن به هنگام به انجام رساندن آنچه را که در پِی اش هستید از شما معجونی فوق بشری می سازد و بدون شک اگر چیزی وجود دارد که برای بدست آوردن آن در تقلّا و دست و پا زدن هستید، بد اقبالی شما به احتمال زیاد بی انگیزگی شما است.

کُوچ شما در بدست آوردن هسته یِ اصلی چرایی خواسته هایتان و عبور از باورهای محدود کننده و همچنین الگوهای بی کارکرد یا بد کارکرد تان به شما کمک خواهد کرد و برای حفظ انگیزه و دستیابی به اهدافتان همواره با شما کار می کند.

۴- فراتر از باورهای محدود کننده و استراتژی های غیر مولّد رفتن

همه عادت دارند که فکر کنند مشکلات و غیر ممکن ها صرفاً برای آنهاست،  کُوچینگ به شما کمک می کند تا با دریافت نگرش های جدید و کشف نقاط کور خود و بوجود آوردن لحظات بزرگ و هیجان انگیز ” آهااااان “ از این عادت ها رها شوید.

شما همچنین نسبت به غیر مولّد بودن استراتژی هایی که تا کنون سعی کرده اید برای دستیابی به خواسته هایتان در سایر جنبه های زندگی از آنها استفاده کنید اطمینان خاطر پیدا می کنید و کوچ تان به شما کمک می کند تا استراتژی های جدید و با قابلیت کارکرد موثر را جایگزین آنها کنید و زمانیکه شما موفق به این جابجایی شدید، قادر به تمرکز بر جایگاه مطلوبتان شده فرصت های قطعی تری برای رسیدن به آن وجود خواهد داشت. 

      پیش از این برای یافتن پاسخی مناسب و قابل اتکاء برای این پرسش که ” کُوچینگ زندگی آیا ارزش وقت و پولی که صرف آن می کنیم را دارد ؟ ” به تحقیقات انجام شده توسط فدراسیون بین المللی کُوچ ( ICF ) مراجعه کردیم، اینبار اما از منظری دیگر به دنبال پاسخی قابل تأمل هستیم.

سوالی که اغلب مردم پیش از تجربه  کُوچینگ مطرح می کنند این است که؛

 • واقعاً کُوچینگ ارزش تجربه کردن را دارد ؟
 • از عهده یِ پرداخت هزینه یِ آن بر می آیم ؟
 • برایم مقدور است که نسبت به زمان قابل تخصیص به آن متعهد باشم ؟

خُب، اجازه بدهید به این مسأله به عنوان یک مسأله یِ ریاضی فکر کنیم.

شما در حال حاضر هم مقدار مشخصی از زمان و پولتان را هر هفته و بدون فرآیند  کُوچینگ صرف زندگی و رسیدن به اهدافتان می کنید و به هر جهت آموخته اید که اینگونه عمل کنید.

بیایید این مقدار را X بنامیم.

حال چنانچه بخواهید از فرآیند  کُوچینگ در زندگیتان بهره ببرید لازم است که مقدار مشخصی از پول و زمانتان را به آن اختصاص دهید.

بیایید این مقدار را Y بنامیم.

بنابراین در فرمول مقابل X-Y=Z میزان هزینه ای که استفاده از خدمات  کُوچینگ برای شما ایجاد خواهد کرد برابر با Z خواهد بود.

حال چگونه می توانیم تعیین کنیم که کُوچینگ زندگی ارزش زمان و پول را دارد یا خیر ؟

خُب، خیلی ساده، ما Y را از X کم می کنیم، اگر که X از Y بزرگتر باشد ما یک ذخیره یِ مثبت خواهیم داشت حتی اگر مقدار Y منجر به پس انداز یک ساعت و یا یکصد هزار تومان ما شود.

حال ممکن است با خودتان بگویید که من در حال حاضر هیچ پول و زمانی را در این خصوص هزینه نمی کنم !

من فقط کارهایی را که باید انجام دهم انجام می دهم.

این یک تله یِ ساده و البته فریبنده ای است که به دامش می اُفتیم، چرا که همیشه و در هر زمانی و به منظور بدست آوردن و یا به انجام رساندن خواسته هایمان از استراتژی هایی استفاده می کنیم .

به عنوان مثال: برای مدیریت و سازماندهی زمان، کاهش وزن، ملاقات کردن فردی جدید و یا پیدا کردن شغل، هر یک از ما روش هایی را برای خودمان داریم که غالباً به آنها توجه نکرده و به عنوان عادت هایی پذیرفته شده و روتین با آنها زندگی می کنیم و این دقیقاً نقطه ای است که ما، هم پول و هم زمان مان را با هم از دست می دهیم.

همه یِ ما می دانیم که زمان ما پول ما است اما این واقعاً به چه معنایی است ؟

خُب، می شود به سادگی این واقعیت را بیان کرد که وقتی ما یک ساعت از روزمان را از دست می دهیم تمایل داریم که برای صرف غذا ساده ترین و سریع ترین آن را سفارش دهیم که در بلند مدت هزینه یِ بیشتری را بر ما تحمیل می کند.

یا اگر ما طولانی تر از مدت زمان لازم جهت کاهش وزن مان وقت صرف کنیم ممکن است وسوسه شویم تا از انواع داروها، کتاب ها و برنامه های لاغری سریع استفاده کنیم که نتیجه ای جُز خالی شدن کیف پولمان در پِی نخواهد داشت.

و البته اگر سه ماه بیشتر از مدت زمان معمول و معقول جستجوی یک شغل را از وقتمان هزینه کنیم در واقع ما علاوه بر آن، سه ماه از درآمدمان را نیز از دست داده ایم.

بنابراین، هر زمانی که یک استراتژی را اتخاذ می کنیم در واقع ما زمان و پول مان را سرمایه گذاری می کنیم.

ختم کلام اینکه پول و زمانی را که ما برای استفاده از خدمات  کُوچینگ و به منظور تطابق استراتژی های مورد نیازمان در دستیابی به اهداف کاری و حرفه ای و همچنین دیگر اهداف زندگی شخصی مان سرمایه گذاری می کنیم مطمئناً کمتر از زمان و پولی است که در حال حاضر صرف استراتژی های عادت شده مان می کنیم و منظور حتی صرفه جویی یک ساعت از زمان و یا یکصد هزارتومان از پولمان است که البته و به احتمال بسیار زیاد صرفه جویی شما بیشتر از این حداقل اشاره شده است.

سرمایه گذاری شما بر روی  کُوچینگ در دستیابی به اهدافتان چیزی شبیه نسبت مالیات بر ارزش افزوده ( خواسته های ارزشمند و پایدار شما ) است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل منتشر نخواهد شد .فیلد های ستاره دار ضروری می باشد