اگر که کلیه بخش های پیشین مرتبط با کُوچینگ را دنبال و مطالعه کرده باشید تا الان متوجه شده ایم که این برنامه به شکل مکالمه ای قدرتمند میان شما و کُوچ تان شکل می گیرد که در آن کُوچ شما به شیوه ای عمیق و تحریک کننده که شما را به فکر کردن وا می دارد مورد سوال قرار می دهد.

گفتگو با کُوچ شما به این شیوه، نحوه یِ نگاه شما به موضوعات، اینکه چگونه الهام می گیرید و مسائلی که ممکن است مانع پیشرفت شما شود را آشکار ساخته، شما را قادر می سازد تا شروع به دیدن و فکر کردن از طُرُق مختلف و به شیوه ای واضح تر و متعادل تر نمایید.

پرسشگری قدرتمند، به شما و کُوچ شما در جهت بسط و توسعه تمرینات مناسب و برنامه های عملی صحیح

به منظور دستیابی به اهداف مورد نظرتان کمک خواهد کرد.

اما نحوه یِ گفتگوی کُوچ تان چگونه است ؟

جلسات کُوچینگ واقعاً چگونه عمل می کند ؟

و اینکه این برنامه چه رویکردی دارد ؟

مُدل های متنوع و متفاوتی وجود دارد که کُوچ ها از آنها پیروی می کنند اما به طور کلی می توان گفت، اکثریت آنها از روند زیر تبعیت می کنند؛

۱- شفاف سازی آنچه که شما خواهانش هستید.

۲- ارزیابی موقعیتی که شما در حال حاضر در آن حضور دارید.

۳- بررسی منابع و انتخاب های در دسترس شما.

۴- طراحی و پیاده سازی یک برنامه عملیاتی.

۵- ایجاد و افزایش انگیزه و تعهد.

۶- ایجاد عادت، تطبیق یابی و ماندگاری شما در مسیر.

۷- جشن پیروزی و موفقیت در طول مسیر


۱شفاف سازی آنچه که شما خواهانش هستید.

در فرآیند کُوچینگ، در اولین گام دقیقاً آنچه را که به دنبالش هستید شفاف خواهد شد و این واقعاً مهم است.
جان ویتمُور استدلال می کند که مردم اغلب با توصیف آنچه که امکان پذیر است پیش از صحبت کردن در مورد آنچه که خواهانش هستند و یا اهداف اصلی شان است شروع می کنند که برای حصول نتیجه ایجاد محدودیت می کند، به دلیل اینکه به جای تمرکز بر اهداف الهام بخش و خلاقانه که منجر به ایجاد انگیزه در شما می شود با تمرکز بر اهداف منفی و محدود به احتمال زیاد از حرکت باز خواهید ماند.
بنابراین، بیشتر کُوچ ها با سنجش ارزش های شما با استفاده از شیوه های ارزیابی کُوچینگ شروع خواهند کرد و احتمالاً اهداف بلند مدت و رویا های شما را نیز تطبیق خواهند داد.

کُوچ ها این موارد را در طول مدت همکاری با شما به عنوان یک کُوچ در نظر داشته و در فرآیند  کُوچینگ با یکدیگر مورد بررسی و بازبینی قرار می دهید که موجب می شود نسبت به حفظ و در نظر داشتن رویا هایتان متمرکز شوید.

ویتمُور توضیح می دهد که اهداف پایانی ای که در طول این فرآیند ایجاد می شوند بسیار انگیزه بخش هستند اما اغلب به طور کامل تحت کنترل ما نیستند چرا که بسیاری از عوامل و زمینه های ایجاد اختلال وجود دارد که وارد بازی می شوند.

به همین دلیل، نیاز به ایجاد و تمرکز بر اهداف عملکرد داریم، همین گام ها و نقاط عطف کوچک اما دست یافتنی تر هستند که منتهی به اهداف نهایی می شوند. در هر جلسه  کُوچینگ حتی، توجه به این  اهداف وجود دارد.


۲ارزیابی موقعیتی که شما در حال حاضر در آن حضور دارید.

کُوچینگ، کمک به شما برای رسیدن از موقعیت و وضعیت کنونی تان به موقعیت و وضعیتی که می خواهید در آن قرار بگیرید است.

اکنون که به موقعیت و وضعیت مطلوبتان آگاهی دارید  کُوچ تان به شما کمک خواهد کرد که به گونه ای عینی موقعیت و وضعیت حال حاضرتان را ارزیابی کنید.

همانطور که پیش از این و در بخش های مرتبط با تاریخچه  کُوچینگ زندگی دیدیم، آقای تیموتی گالوی توضیح داد که چطور یک دیدگاه عینی فرصت حضور و تسلط خود مخرب ( حریف درونی ) مان را ایجاد می کند.
از همین منظر، برای دستیابی به اهدافمان می بایست توانایی بررسی واقع گرایانه و بی طرفانه از حقایق مان را کسب کنیم.

به منظور کمک به شما،  کُوچ تان سوال هایی را مطرح خواهد کرد که به جای پاسخ هایی عمومی و قضاوت گونه جواب هایی خاص و توصیفی را در بر خواهد گرفت.

اُ.کانوُر و لاجِس ویژگی های سوالات کُوچینگ را مطابق تصویر زیر مطرح کرده اند.

در طول این مرحله، شما نه تنها شرایط و موقعیت بیرونی تان را از نظر می گذرانید بلکه عادات و فرآیند های درونی تان را که ممکن است به پیشرفت تان آسیب برساند هم مورد بررسی قرار خواهید داد.
به عنوان مثال، شما ممکن است به عادت بد کمال گرایی دچار باشید که موجب کُند شدن عملکردتان می شود، بگونه ای که شاید حتی شما را در تمام کردن فصل اول کتابی که در دست مطالعه دارید فلج کرده باشد.
به هنگام بررسی این هدف شما می بایست این حقیقت را به عنوان یک واقعیت موجود پذیرفته و در نظر داشته باشید.

بنابراین، بسیار مهم و حیاتی است که شما در فرآیند بازبینی حقایق خود با ذهنیتی باز، هدفمند و واقع گرایانه برخورد کنید.


۳بررسی منابع و انتخاب های در دسترس شما

در قدم بعدی و پس از طی دو مرحله شفاف سازی خواسته های واقعی و موقعیتی که در حال حاضر در آن حضور دارید شما و  کُوچ تان شروع به بررسی تمامی منابع، گزینه های انتخابی و مراحل عمل در اختیارتان می کنید که می تواند به شما در دستیابی به اهداف تان کمک کند.

در این مرحله،  کُوچ شما احتمالاً از قوانین طوفان مغزی پیروی می کند، لحظاتی که مهم است تا قضاوت های انتقادی ای مثل ” من نمی توانم ” یا ” فقط بعضی از کارها را می توانم انجام بدهم ” را کنار بگذارید.
فراموش نکنیم که در این مرحله شما می خواهید منابع خود را شناسایی کنید و این منابع به گفته گرانت و گرین می توانند تجربیات شخصی، اساتید، افراد با نفوذ در زندگی شما، معلم، کتاب، نقاشی و موسیقی باشند.
منابع، مواردی هستند که به ما قدرت و انگیزه می دهند، مواردی که باعث تمرکز بیشتر ما شده و در دستیابی به اهدافمان کمک می کنند.

  • به عنوان مثال، گرانت و گرین از یک مُراجع ۴۱ ساله به نام لوئیز نقل قول می کنند که او خانواده، راه رفتن، موسیقی، کار سخت، شریک زندگی، سلامتی و نویسنده یِ مورد علاقه اش را به عنوان منابع خود فهرست می کند.
  • مُراجع دیگری به نام ورُنیکا می گوید، منابع او موسیقی، خود هیپنوتیزم و آرامش عمیق، دوستان، رنگ، باغبانی، آب و شکسپیِر است.

پس از اینکه منابع خود را کشف و مراحل عمل امکان پذیر خود را فهرست کردید شما می خواهید یک چشم انداز قطعی منتج از انتخاب های خود را متصور شوید که مزایا و هزینه های احتمالی هر یک از اقداماتتان را نمایان می سازد.

اما این مهم به دست نخواهد آمد تا زمانی که اجازه دهید خلاقیت هایتان بروز پیدا کند و اینکه واقعاً به خودتان فرصت تفکر هر نوع احتمال امکان پذیری را بدهید.


۴طراحی و پیاده سازی یک برنامه عملیاتی

گام بعدی این است،  کُوچ تان به شما کمک خواهد کرد تا یک برنامه یِ اجرایی و عملیاتی را طراحی و پیاده سازی کنید که شما را از موقعیت و وضعیتی که در آن حضور دارید به موقعیت و وضعیت مطلوبی که می خواهید در آینده در آن قرار گیرید هدایت می کند، برنامه ای که در آن شما قدم هایی را که می بایست دنبال کنید تعیین می کنید.

همانگونه که اُ.کانُور و لاجِس بیان می کنند، شما؛

” یک بحث و گفتگو را به یک تصمیم تبدیل می کنید “.

در این طرح و برنامه عموماً موارد ذیل تعیین خواهند شد؛

  • چه اقداماتی را قصد دارید انجام دهید و چه زمانی می خواهید آنها را اجرایی کنید.
  • چه نوع موانعی در مسیر اقدامات شما وجود دارد و چه حمایت هایی را نیاز دارید.
  • چگونه این اقدامات در دستیابی به اهداف شما مُثمر ثمر خواهند بود.

کُوچ شما همچنین، انگیزه و تعهدتان را به هر مرحله عمل اندازه گیری کرده و آنها را با چشم انداز نهایی و ارزش هایتان مطابقت خواهد داد.

۵ایجاد و افزایش انگیزه و تعهد  

در تمام طول رَوَند  کُوچینگ، کُوچ شما تلاش خواهد کرد تا تعهد و انگیزه شما را در بالاترین سطح ممکن حفظ کند. 

انگیزه همیشه از درون سرچشمه می گیرد و کُوچ شما نیز تمام تلاش خود را در سیراب کردنتان از این سرچشمه به کار خواهد بست. همانگونه که اُ.کانُور و لاجِس می نویسند :

” ارزشها برای ما اهمیت دارند، آنها عمیق ترین انگیزه ما هستند

کُوچ شما اطمینان پیدا خواهد کرد که شما را در ارتباط با ارزش هایتان نگه داشته است، به گونه ای که دلیلی مستمر برای ماندن در جریان و به سمت اهداف خود داشته باشید.

کُوچ شما همچنین کمک خواهد کرد تا هر آن چیزی را که مانعی در مسیر حرکت شما است کشف و از میان بردارید، مواردی چون ترس یا باورهای محدود کننده.


۶ایجاد عادت، تطبیق یابی و ماندگاری شما در مسیر

کُوچ شما همچنین به شما  انگیزه می دهد تا مطمئن شوید که در مسیر حرکت می کنید.
پیاده سازی یک برنامه عملیاتی آسان تر از متعهد ماندن به آن است،  کُوچ شما با استفاده از مجموعه ای از ابزارهای کُوچینگ می تواند شما را در مسیر نگه دارد.

به عنوان مثال، ممکن است از شما درخواست شود تا نسبت به ثبت تجربیات خود به منظور بیرون کشیدن الگوهای درونی ریشه داری که برای شما مفید فایده نیست در دفتری تحت نام دفتر ثبت وقایع روزانه اقدام کنید.
با نوشتن درباره آنها نه تنها سطح آگاهی و خودشناسی خود را افزایش می دهید که قابلیت بازسازی مجدد خود را نیز بدست خواهید آورد و همچنین احتمالاً در خصوص میزان پیشرفت تان به سمت اهداف مورد نظر و اقدامات عملی ای که نسبت به آنها متعهد شده اید گزارش خواهید داد.

کُوچ شما همچنین با یادآوری این خود ارزیابی ها به شما به منظور در نظر داشتن ارزش ها و مواردی که موجب شکاف در زندگی تان شده اند سعی در حفظ انطباق شما با مسیر حرکت انتخابی تان تا دستیابی به اهداف مورد نظر خواهند داشت.


۷جشن پیروزی و موفقیت در طول مسیر

در طول سفر کُوچینگ تان ، کُوچ شما با اطمینان خاطر موفقیت هایتان را در طول مسیر نشان تان خواهد داد.
مردم اغلب بر آنچه که می خواهند تغییر دهند تمرکز می کنند یا آنچه که در زندگی شخصی یا کاری آنها اثر بخشی ندارد اما به همان میزان، اهمیت دارد که به آنچه که شما درست انجام می دهید نیز توجه داشته باشید.
این موضوع، به شما اعتماد به نفس و انگیزه یِ بیشتری می دهد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل منتشر نخواهد شد .فیلد های ستاره دار ضروری می باشد