چون مشاوره یِ حرفه/کار، درمان  ( التیام یا از بین بردن یک اختلال ) ومشاوره یِ روانشناسی/اجتماعی دارد ( پژوهش های فلسفی نام کتابی از لودویگ ویتگنشتاین که از آن به عنوان یکی از تأثیر گذار ترین آثار فلسفی قرن بیستم یاد می کنند و نسخه فارسی آن با ترجمه فریدون فاطمی توسط نشر مرکز به چاپ رسیده است Wittgenstein,1953: ) هر یک از این حرفه ها شامل یک نوع روش مشورتی به منظور کمک به یک مُراجع است اما چه چیزی کُوچینگ را متمایز می کند؟

انواع کمک مشاوره:

تحقیقات اُ.کانوُر و لاجُس در ۲۰۰۷ یک تمایز سودمند بین سه نوع از کمک های مشاوره ایجاد می کند:

۱مُدل کارشناسی ( تخصصی )

در مُدل کارشناسی، مُراجع ( مشتری ) به خرید آسان تخصص از ارائه دهنده یِ آن علاقمند است و هیچگونه مسئولیتی در قبال مفید یا مطلوب بودن خروجی آن نخواهد داشت.

به عنوان مثال اگر شما برای طراحی مجدد دفتر کار و یا منزلتان نیازمند به دریافت خدمات تخصصی دکوراسیون داخلی باشید، یک طراح داخلی را به استخدام در می آورید اما به هیچ وجه مسئولیتی در قبال نتیجه کار و کیفیت خدمات ارائه شده از طرف آن طراح نخواهید داشت.

۲مُدل پزشکی

در مُدل پزشکی، مُراجع ( مشتری ) دوباره با ارائه دهنده خدمات مشغول به کار است اما این بار او مسئولیت محدودی در روند مشاوره دارد.

بنابراین اگر شما مجبور به ملاقات دکتر خود باشید، عمدتاً متکی به تخصص او در گفتن آنچه که شما نیاز دارید انجام دهید هستید اما وقتی به منزل بر می گردید شما باید سهم کوچکی از مسئولیت را به منظور پذیرش و استفاده از داروهای نسخه شده و پیروی از دستورالعمل های داده شده داشته باشید.

۳مُدل مشاوره یِ فرآیندی

مُدل نهایی، مُدل مشاوره یِ فرآیندی است. ( طرح ریزی شده توسط اِدگار هنری شِین/۱۹۹۸ ، دانشمند روانشناس و استاددانشکده مدیریت MIT که نقش قابل توجهی در زمینه توسعه سازمانی در بسیاری از زمینه ها از جمله توسعه حرفه ای، مشاوره در فرآیند گروهی و فرهنگ سازمانی داشته است.) ایده این است که مشاور با مُراجع کار می کند نه برای مُراجع و در این مُدل مُراجع دارای مسئولیت کامل در مورد روند مشاوره است.

باتوجه به تحقیقات ارائه شده یِ اُ.کانوُر و لاجِس/۲۰۰۷،  کُوچینگ شکلی از مشاوره یِ فرآیندی است که در آن، کار اصلی کُوچ کمک به مُراجعین در درک راه حل مشکلاتشان است و نه حل کردن آنها.


نظر به توضیحات ارائه شده می بایست شفاف شده باشد که مشاوره یِ حرفه/کار به طور کُلی از مُدل کارشناسی ( تخصصی ) پیروی می کند.

هدف شما از ملاقات یک مشاور کسب و کار و یا یک مشاور مالی این است که اطلاعات و پاسخ های مورد نیازتان را بدست آورید، شما خواهان یک نظر مشورتی تخصصی هستید اما هدف شما از ملاقات یک کُوچ این است که می خواهید برای بدست آوردن راهنمایی هایی که به شما در تعیین محدودیت های فرآیند های درونی و بیرونی تان کمک می کند سرمایه گذاری کنید.

شما به دنبال یافتن استراتژی های بهتر برای انجام کارها و روش های کارآمدتری برای تفکر در مورد چیزها هستید، به دنبال انگیزه برای اقدام و پیروی از اهداف خود بوده و مایل به شکستن الگوهایی هستید که برای شما کار نمی کنند و به همین دلیل، پاسخ های خاصی وجود ندارند که بتوانند نتایج مورد نظرتان را فراهم کنند.
بیش از هر چیز آنچه که در مُراجعه به یک کُوچ کسب می کنید فرآیند تعاملی بین شما و کُوچ انتخابی تان است.

همانند ضرب المثل قدیمی آموزش ماهیگیری به فرد به جای دادن ماهی به او، گاهی اوقات شما صرفاً نیازمند به تهیه ماهی هستید و به همین دلیل هم به سراغ یک مشاور حرفه/کار می روید اما زمانی شما می خواهید استراتژی های انحصاری ماهیگیری خودتان را کسب کنید تا به عملکرد بلند مدت، موفقیت و تحقق خواسته هایتان منتهی شود و این زمانی است که شما به یک کُوچ نیاز دارید.

 


موقعیتی که مشاوره یِ حرفه/کار از مُدل کارشناسی ( تخصصی ) پیروی می کند، مشاوره یِ روانشناسی/اجتماعی و درمان از مُدل پزشکی تبعیت می کند.

زمانیکه شما به یک مشاور روانشناسی/اجتماعی یا متخصص درمان مراجعه می کنید در حقیقت به عنوان یک بیمار در نظر گرفته می شوید که به بررسی مشکلاتی که برای شما ایجاد شده است می پردازد و راه های التیام و یا رفع آنها را به شما تجویز می کند.

کُوچینگ اما بر خلاف این قاعده کار می کند. از آنجاییکه فرض اصلی در کُوچینگ این است که شما یک فرد کامل هستید و تمام منابع لازم را برای موفقیت دارید لذا شما فقط به راهنمایی در رسیدن به سطح بعدی موفقیت نیاز دارید.

در واقع کُوچینگ بر پایه سلامت فیزیکی و روانی است.

همانطور که شخصی دچار آسیب دیدگی زانو شده باشد به مربی ورزشی مراجعه نمی کند بلکه از خدمات یک پزشک و فیزیوتراپیست استفاده می کند و یا فردی که از ناراحتی ها و یا اختلالات ذهنی، روحی و روانی رنج می برد می بایست به یک روان درمانگر روی بیاورد، یک ورزشکار اما برای افزایش توان و توسعه قابلیت هایش برای بلند تر پریدن و یا سریع تر عمل کردن از تخصص و تجربیات یک مربی ورزشی مدد می گیرد و با همین رویکرد، افرادی که به دنبال پیشرفت در زندگی شخصی و کاری خود هستند به یک کُوچ مراجعه می کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل منتشر نخواهد شد .فیلد های ستاره دار ضروری می باشد